GÖZ SAĞLIĞI

GÖZ SAĞLIĞI

Gözün Genel Yapısı

Göz düşünen canlı insanın en önemli organlarından biridir. İnsan algılamasının yaklaşık yüzde 80’i gözler tarafından sağlanır. Bu inanılmaz organın özellikleri hayret vericidir. Bütün vücuttaki duyu algılayıcılarının yüzde 70’i gözün retina tabakasında yer alır.

devamı…

Görme Fonksiyonu

Göz bir fotoğraf makinasına benzer şekilde fonksiyon görür. Cisimlerden gelen ışık önce en dıştaki saydam kornea tabakasına gelir. Kornea gözün kırıcı gücünün yaklaşık %70’ine sahiptir.

devamı…

Astigmatizma

Gözün, ışınları değişik meridyenlerde farklı kırmasıyla tek düzlemde odaklayamaması durumudur. Gözün optik yüzeylerinin eğimlerindeki düzensizlikler veya göz merceğinin kırma indeksindeki farklılıklar nedeniyle meydana gelir.

devamı…

Gözlük Camları

Gözlük camı, ışığı istenilen şekilde odaklayabilen, iki yüzeyi de işlenmiş saydam bir optik materyaldir.

devamı…

Renklendirilmiş Camlar

Binlerce renk çeşidi olabilir. Deneme yöntemiyle kullanıcı kendine özel renk çıkarabilir. Renklenme sadece güneş gözlüklerinde olmaz , genel olarak bütün camlara uygulanabilir. Bina içerisindeyken hafif renklenme florasan ışınlarının parlaklık etkisini azaltır. Güneş gözlüklerinde koyu renklendirme UV koruma ile birlikte kullanılır. Organik gözlük camlar, sıcak renklendirme tekniği ile hafif renk verilebilir. Solüsyonun içerisinde ne kadar tutulursa o kadar koyu renklendirme elde edilir.

devamı…

Sağlık

Güneş ışığına doğrudan bakmanın görme tabakasına ciddi boyutlarda zarar verdiğine işaret eden doktorlar \”Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için de kullanılmalıdır\” dediler.

devamı…
Categories: Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.