Gözlük Camının Rengi

Gözlük Camının Rengi

Günümüzde, çok çeşitli renklerde güneş gözlükleri satışa sunulmaktadır. Ancak cam rengi, kullanıcısının gereksinimlerine uygun olmalıdır. Mavi, kırmızı veya turuncu gözlük camları, araç kullanımında uygun değildir, çünkü kontrastları ortadan kaldırır, trafik sinyallerinin renklerinde aldatırlar. Trafikte kullanmak için en uygun gözlük camı rengi, kahverengi ya da fümedir.

Gözlük Camının Koyuluğu

UV koruma oranının, camın koyuluğu ile ilgisi yoktur. Camın koyuluğu, gözle görülebilen ışınları filtre ederek, gözü fazla aydınlığa karşı korur. Kamaşma koruması adı verilen bu koyuluk derecesi, gözlüğün sapında, CE işaretinin yanında yer alır. Kamaşma koruması beş kategoriye ayrılmıştır.

Kategori 0:

Düşük ışık için, %20 oranına kadar ışık filtresinin ifade eder.

Kategori 1:

Bulutlu günler için

Kategori 2:

Az güneşli günler için

Kategori 3:

Parlak güneşli ortamlar ve genel kullanım için

Kategori 4:

Çok parlak güneşli ortamlar, %92-97 ışık filtresini ifade eder. Deniz kenarı ya da deniz seviyesinden yüksek veya karlı bölgeler için önerilir. Ancak, bu kategorideki güneş gözlüğü, motorlu araç kullanımı için uygun değildir. Işık yoğunluğu özellikle su ve kar olan bölgelerde çok fazladır. Dolayısıyla trafikte kullanılandan daha koyu renkli bir güneş gözlüğü kullanmak gereklidir. Kontakt lens kullananların, prensip olarak biraz daha koyu renkli camlar seçmeleri uygundur, çünkü kontakt lens kullanan gözler daha hassastır.

Categories: Genel, Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.