Gözün Genel Yapısı

Göz düşünen canlı insanın en önemli organlarından biridir. İnsan algılamasının yaklaşık yüzde 80’i gözler tarafından sağlanır. Bu inanılmaz organın özellikleri hayret vericidir. Bütün vücuttaki duyu algılayıcılarının yüzde 70’i gözün retina tabakasında yer alır.

Kıyaslayacak olursak Sonynin 1999 yılı itibariyle en gelişmiş dijital kamerasında 1.300.000 grnt algılama noktasıyla işlev grrken insan gz yaklaşık 120.000.000 renksiz algılama ve 6.500.000 renkli algılama hcresiyle 1 fotonluk hassasiyetle alışabilmektedir. Gz kafatasında orbita adı verilen bir kemik yuvaya yerleşmiştir. Etrafı yumuşak yağ dokusuyla sarılıdır. zerine yapışan 6 adet kas gz hareketlerini sağlar. İnsan gzndeki bazı nemli yapılar kornea, iris, pupil, n kamara, lens, vitreus, retina ve gz siniridir.

Kornea
Gzn en dış tarafında yer alan saydam tabakadır. Gzmze toz katığında acıyan, cama benzeyen, kontakt lensleri zerine yerleştirdiğimiz kısımdır. Yaklaşık yarım milimetre kalınlığında ve 12 mm apındadır. Saydam bir kre kesitine benzer. Gzn gelen ışınları en fazla kıran blmdr. Dolayısıyla gzn odaklama işlevinde, yani net grmede en byk pay korneaya aittir. Korneanın yapısında en ufak bir değişiklik gzn odaklama işlevinde nemli bir fark yaratır. Bu nedenle kırma kusurlarını tedavi etme amacıyla geliştirilmiş olan refraktif cerrahi genellikle korneada şekil değişiklikleri yaparak kırma kusurlarını zer. Kornea temel olarak 3 katmandan oluşur. Bu katmanlar dıştan ie epitel, stroma ve endoteldir. Epitelin kendini yenileme yeteneği vardır. Herhangi bir hasar sonrası epitel hcreleri reyerek hasarın byklğne gre birka gn iinde hasarı kapatırlar. Bu katmanın bir zelliği de acıyı algılamamızı sağlayan sinir ularını iermesidir. Stroma katmanı toplam kornea kalınlığının %90ını oluşturur. Byk kısmı kollajen liflerden meydana gelir. Korneanın sağlamlığını sağlayan katmandır. Endotel ise tek sıra hcreden oluşmuş en iteki katmandır. Ana grevi stromadaki fazla sıvıyı alıp korneanın şişmesini engelleyerek saydam kalmasını sağlamaktır

İris ve Pupil (Gzbebeği)
İris gzn rengini veren renkli tabakadır. Mavi, yeşil, kahverengi, ela gibi renklerde olabilir. Asıl grevi ierdiği kaslarla fotoğraf makinasındaki diyafram gibi hareket ederek gzbebeğinin (pupil) byklğn ayarlamaktır. Gzbebeği irisin merkezindeki siyah bir daire gibi gzken boşluktur. Gze giren ışık miktarı gzbebeğinin byklğyle ayarlanır. Aydınlık ortamlarda klr. Bylece gze az ışık girer. Karanlıkta ise genişlemesiyle gzn arka kısmına daha ok ışık ulaşır.

n Kamara
Kornea ve iris arasındaki boşluktur. İi şeffaf su gibi bir sıvıyla doludur. Bu sıvı devamlı gz tarafından retilir ve vcuttan atılır.

Lens (Mercek)
Gzbebeğinin arkasında yer alan şeffaf yapıdır. Temel fonksiyonu odaklama iin ince ayar yapmaktır. Bu fonksiyonu şişkinleşip incelerek yapısını değiştirerek gerekleştirir. Yakına bakışta bombeleşerek okuma gibi işlevlerin yapılmasını sağlar.

Vitreus
Gz kresinin iini (gz merceğinin arkasını) dolduran jel gibi bir maddedir. ok fonksiyonlu saydam bir yastık gibi dşnlebilir. Işık vitreustan geerek retina tabakasına ulaşır.

Retina
Gzn i duvarını kaplayan ince bir tabakadır. Fotoğraf makinasının filmi gibi gelen ışınların odaklandığı yerdir. Temel grevi stnde odaklaşan grnty elektriksel sinyallere evirip gz siniri vasıtasıyla beyne iletmektir.

Gz Siniri
Gz kresinin arka tarafında yer alır. 1 milyon sinir lifinden (ileti kablosundan) oluşur. Grntleri beyne iletir.

Categories: Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.