Güneş Gözlüğü Bakımı

Güneş Gözlüğü Bakımı

Gözlük camları için en iyi temizleme yöntemi; akan su altında bir damla (pH değeri nötr) sıvı deterjan ile temizlemedir. Bu sayede kir partikülleri hasar vermeden temizlenir.
Gözlük camlarını temizlemek için kağıt mendil veya t-shirt kullanmak büyük bir hatadır. Kağıt mendilin içinde bulunan mineral dolgu maddesi ya da sert uçlu pamuk lifleri, gözlük camının üstündeki kiri tutarak tüm yüzeye yayarlar. Bu esnada zımpara kağıdı gibi bir etki de yarattıklarından, en sert yüzeyler bile bu mikroskobik çiziklerle zaman içerisinde körelir. Özellikle kaplamalı camlarda hazır ıslak gözlük silme bezleri cam yüzeyindeki kaplamaya zarar verebilirler. Camların çok kirlenmiş olması durumunda, optisyenlik müessesesinde satılan özel bakım maddeleri ve spreyler tavsiye edilir.
Gözlük camları, en iyi ultrason banyosunda temizlenir. Pek çok optisyenlik müessesesinde bu temizlik işlemi ücretsiz olarak sunulmaktadır. Camlar birkaç dakika içinde temizlendiği gibi, uzman optisyen tarafından ayar düzeltmesi de yapılacaktır. Çerçevenin ve burun pedlerinin iyice demonte edilmesi gerekir ve işlem biraz daha uzun sürer. Bekleme süresi esnasında uzman optisyeninizde ücretsiz bir refraktif durum değerlendirmesi yaptırabilirsiniz.
Gözlüklerini alırken özel kir tutmayan kaplama tercih edenlerin işleri nispeten daha kolaydır. Bu kaplama, camı bir anlamda koruyucu tabaka gibi sardığından, camın yüzeyini tamamen pürüzsüz hale getirir, kir, toz (antistatik etki) ve yağların yüzeyde kalmamasını sağlar. Su buharı, sis ve yağmur damlaları yüzeyden akar gider. Gözlüğün silinmesi işlemi de çok daha kolaylaşır.

Categories: Genel, Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.