Güneş Gözlüğü Seçiminde 10 Altın Kural

Güneş Gözlüğü Seçiminde 10 Altın Kural

Günümüzde güneş gözlüğü her eve lazım gereç olarak yetişkinlerin dörtte üçü tarafından kullanılıyor. UV ışınlarına karşı koruma sağlanmasının yanı sıra, güneş gözlüğünün bir moda aksesuarı olarak da bir konum kazanmış olmasının büyük etkisi vardır. Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği (TMOOMD), piyasada sunulan güneş gözlüklerinin nitelik bakımından çok fazla çeşitlilik arz ettiğini ifade ediyor ve tüketiciye seçimi kolaylaştırmak amacıyla, güneş gözlüğü satın alırken dikkat edilecek 10 kuralı tanıtıyor.

1. Güneş Gözlüğü Camının UV Koruma Özelliği

Güneş gözlüğü camlarının, ultraviyole (UV) de denilen ve güneşten gelen mor ötesi ışınlarına karşı koruma sağlaması gerekmektedir. UV ışınları gözle görülmemekle birlikte, yoğunluğunun fazla olduğu durumlarda bağ dokusu ve korneada ağrılı yanıkların oluşmasına sebep olabilir. İnsanın gözbebeği, aydınlık arttıkça küçülerek göz içine giden ışık oranını azaltmaya çalışır. Karanlık ortamda ise gözbebeği iyice açılır ve gözün içine olabildiğince çok ışık girmesini sağlar. Böylece insan gözü, ışığa karşı doğal bir savunma sistemine zaten sahiptir. Oysa sadece görünen ışığı kesen ama UV ışınlarına karşı bir blokaj sağlamayan güneş gözlükleri, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini de devre dışı bırakırlar. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. “UV filtresi”, gözlük camının koyuluğundan bağımsızdır ve gözlük camının hamurunda gerçekleşir. Dolayısıyla güneş gözlüğünün gözü koruma özelliği camların koyuluk derecesinden çok camların kalitesine ve UV filtresinin bulunmasına bağlıdır.

2. Güneş Gözlüğü Camının Dalga Boyu “UV 400” Özelliği

“UV 400″ terimi, camın içinden geçen ışınların altındakilerin bloke edildiği dalga boyunu ifade eder. Gündelik kullanım esnasında bu değer oldukça yeterlidir, ne var ki plajda veya dağlık bölgelerde yetersiz kalabilir. Bu konuda bir optisyene danışılmalıdır.

3. Güneş Gözlüğü Camının Emilim Özelliği

Emilim veya diğer adıyla absorbsiyon işlevinin göstergesi, renkli gözlük camlarının ışığı geçirme oranıdır. Örneğin %65 emilim söz konusu olduğu zaman, gelen ışığın yalnızca %35′i göze ulaşıyor, geri kalanı emilerek veya yansıyarak bertaraf ediliyor demektir. Kuzey kesimlerde kullanım için %50 ile %70 arası emilim değerleri yeterlidir. Çok aydınlık ortamlarda, örneğin plajda veya karlı arazide, %85 oranında emilim değerlerine yönlenmek gerekir.

4. Güneş Gözlüğü Camının Rengi

Kahverengi ve füme renkli camlar, çevre renklerinin algılanmasında en az hataya neden olur. Diğer renklerde ise insan gözünün alışmak için belirli bir süreye ihtiyacı olur. Avrupa normlarına göre, gözlük camı rengi, trafik işaretlerinin ve sinyallerinin renklerini algılamakta yanıltıcı etki yaratmamalıdır. Gözlük camı renginin, UV koruması üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

5. Güneş Gözlüğü Camlarının Kalitesi

Kaliteli gözlük camlarında kabarcık, pul ya da bir düzensizlik olmaz. Parmakla bastırılınca cam esnemez. Güneş camının içinden bakarak odaklanılan bir nesnede, gözlük hareket ettirilince deformasyon ve kayma oluşmaz.

6. Güneş Gözlüğü Camlarının Büyüklüğü

Güneş camları, gözleri yanlardan, yukarıdan veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı koruyacak nitelikte bir büyüklüğe sahip olmalıdır.

7. CE İşareti

1 Temmuz 1995 tarihinden bu yana, CE işareti bulunmayan güneş gözlüklerinin Avrupa Birliği sınırları içinde alım-satımı yasaktır. CE işareti, ürüne imalatçısı veya ithalatçısı tarafından kazandırılır ve ürünün minimum kalite standartlarına uygun olduğunu garantiler.

8. Yapılacak Aktiviteye Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Araba kullananlar, alacakları güneş gözlüğünün çerçeve ve saplarının ince olmasına dikkat etmelidir. Aksi halde sağ-sol ve yukarı-aşağı bakarken görme alanları kısıtlanmış olur. Bundan başka güneş gözlüğünün alacakaranlıkta ve gece takılmaması gerekir.

Kent sokaklarında dolaşırken, kayak yaparken ve plajda güneşlenirken kullanılacak güneş gözlükleri farklı özelliklere sahiptir. Örneğin beyaz kum ve kar, güneş ışınlarını %90 orannda yansıtır.

9. Kafa Anatomisine Uygun Güneş Gözlüğü Seçimi

Herkesin kafa yapısı farklıdır. Güneş gözlüğü çerçevesinin, kullanıcısının yüzüne ve başına iyi oturması içim ayarlanması gerekir. Optisyen, baş şeklini, şakak genişliğini, iki göz arasındaki mesafeyi ve kulak yüksekliğini dikkate alarak gözlüğü ayarlama uzmanlığına sahiptir.

10. TOOMD Tavsiyesi

Güneş gözlüğü çeşitleri, koyuluk kategorileri, seçimde dikkat edilmesi gereken noktalar ve kalite farkları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, optisyeninize danışın.

Güneş Gözlüğü Bakımı

Gözlük camları için en iyi temizleme yöntemi; akan su altında bir damla (pH değeri nötr) sıvı deterjan ile temizlemedir. Bu sayede kir partikülleri hasar vermeden temizlenir.

Gözlük camlarını temizlemek için kağıt mendil veya t-shirt kullanmak büyük bir hatadır. Kağıt mendilin içinde bulunan mineral dolgu maddesi ya da sert uçlu pamuk lifleri, gözlük camının üstündeki kiri tutarak tüm yüzeye yayarlar. Bu esnada zımpara kağıdı gibi bir etki de yarattıklarından, en sert yüzeyler bile bu mikroskobik çiziklerle zaman içerisinde körelir.

Özellikle kaplamalı camlarda hazır ıslak gözlük silme bezleri cam yüzeyindeki kaplamaya zarar verebilirler. Camların çok kirlenmiş olması durumunda, optisyenlik müessesesinde satılan özel bakım maddeleri ve spreyler tavsiye edilir.

Gözlük camları, en iyi ultrason banyosunda temizlenir. Pek çok optisyenlik müessesesinde bu temizlik işlemi ücretsiz olarak sunulmaktadır. Camlar birkaç dakika içinde temizlendiği gibi, uzman optisyen tarafından ayar düzeltmesi de yapılacaktır. Çerçevenin ve burun pedlerinin iyice demonte edilmesi gerekir ve işlem biraz daha uzun sürer. Bekleme süresi esnasında uzman optisyeninizde ücretsiz bir refraktif durum değerlendirmesi yaptırabilirsiniz.

Gözlüklerini alırken özel kir tutmayan kaplama tercih edenlerin işleri nispeten daha kolaydır. Bu kaplama, camı bir anlamda koruyucu tabaka gibi sardığından, camın yüzeyini tamamen pürüzsüz hale getirir, kir, toz (antistatik etki) ve yağların yüzeyde kalmamasını sağlar. Su buharı, sis ve yağmur damlaları yüzeyden akar gider. Gözlüğün silinmesi işlemi de çok daha kolaylaşır.

Categories: Genel, Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.