Kullanım – Değişim Sıklığına Göre Lens Çeşitleri

Kullanım – Değişim Sıklığına Göre Lens Çeşitleri

1 ) Günlük Lensler (Kullan At Lensler): Her gün 1′er adet takılıp, gün sonunda atılır. Farklı markalarda 30′arlı 60′lı ve 90′lı seçenekleri mevcuttur. Bu tür lenslerde solüsyonla temizlik yapılmasına gerek yoktur. Hassas gözlere ve lensin düşme, kaybolma riski olan sporları yapanlara önerilir. Birim fiyat olarak aylık lenslere oranla daha pahalıdır.

2 ) Aylık Lensler (Günlük Takıp Çıkarılan): Her gün başında takılıp, aynı günün gecesinde çıkarılması gerekir. Gözde 8-12 saat arası rahatlıkla takılabilir. Gün sonunla saklama kabına solüsyon temizliği yapılarak konulur. Ertesi gün yeniden kullanılabilir. 1 paketten 6′adet çıkmaktadır.

3 ) Aylık lensler (Uzun Süreli Kullanım): Günlük takıp çıkarılan lenslerden tek farklı, bu tip lensler uykuda gözde kalabilir. Silikon hidrojel ham maddeden üretilen bu lensler, gözümüzün oksijen ihtiyacı olan kornea tabakasına daha fazla oksijen geçirir. Uyurken gözyaşı değişimi daha az olduğundan günlük takıp çıkarılan lensler kornea tabakasına gerektiği kadar oksijen vermemektedir. Marka ve ham maddesine göre 4 günle 30 gün arasında gözde kalabilmektedir. Solüsyon temizliği bu tip lensler için de yapılmalıdır. Her çift 1 ay boyunca kullanılır.

4 ) Yıllık Lensler: Bu tip lensler 1 yıl boyunca her sabah takıp her gece çıkararak kullanılabilir. Fiyatlarından, kaybolma ve yırtılma riskinden ve bir süre sonra protein birikimi yapmasından dolayı bu tip lensler çok fazla tercih edilmemektedir. Sipariş durumunda her lens 1 şişede gelmektedir.

Write a Comment

Only registered users can comment.