Lens Terimleri

Lens Terimleri

Numaralı Lens: Gözdeki görme kusurunu gidermek için göze takılan bir çeşit protezdir. Şeffaf ya da renkli olabilir. Uzman bir göz doktorunun yazacağı bir reçete ile kullanılması önerilir.

Torik Lens: Astigmatlı numaralı lense verilen isimdir.

Terapötik Lens: Genellikle bozuk olmayan gözlerde tedavi amaçlı kullanılan lens çeşididir. Gözün sürtünmeden rahatsız olduğunda, bandajlanması ve kapatılması gerektiği durumlarda kullanılabilir. Ülser, keratit, kornea ödemi, kerato konjonktivit gibi vakalarda kullanılması önerilir.

Renkli Lens: Kozmetik amaçlı kullanılır. Gözün renkli iris tabakasını kapatarak esas göz rengini gizler, yerine kullanılan lensin renk tonu yansır. Göz rengine göre doğru seçim yapıldığında çok doğal sonuçlar alınmaktadır. Numaralı ya da numarasız olabilir.

Chromagen Lens: Dünyada her 8 erkekten birinde bulunan renk körlüğü ya da diğer adıyla daltonizm hastalarına özel lenslerdir. Gözün göremediği renk tonlarını görebildiği bir diğer renk tonuna çevirerek algılanmasını sağlar. Görülemeyen rengi göz doktoru kontrolünde tespit edilerek neticeye ulaşılabilir.

Prostetik Lens: Doğuştan ya da bir kaza ötürü kaybedilmiş gözde estetik bir görüntü sağlaması açısından, sağlam gözün rengine göre hazırlanan özel renkli lenslerdir. Kullanıcının hasarlı gözüne takılarak 2 gözün görüntüsü eşitlenir.

Base Curve (BC): Türkçe anlamı ‘temel eğri’dir. Halk dilinde ‘lens çapı’ diye bilinse de sanılanın aksine ‘lens bombesi’ demektir. BC değeri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. İlk kez lens kullanacakların bu değeri bilerek kontakt lens almaları önerilir. Yeni nesil silikon hidrojel lenslerde bu değer ortalama 8.60mm olarak kabul edilmiştir. 7.00-9.00mm arası bir değer olabilir.

Write a Comment

Only registered users can comment.