Miyopi

Miyopi

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür

Miyopi 2 sebepten oluşabilir;

•Göz gereğinden fazla uzunsa görüntü retinanın önünde oluşur.

•Göz gereğinden fazla güçlüyse görüntüyü retinanın önünde oluşturur.

Miyopi doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak da oluşup ilerleyebilir. Aşırı okuma ve bilgisayar ekranına bakma başlıca çevresel faktörlerdir.

Miyopi, çocuklarda genellikle 8-12 yaşlarında ortaya çıkar ve 18 yaşına kadar ilerler. Yirmili yaşlarda meydana gelen erişkin tipi miyopi hastalığı 20-40 yaş arasında çok az değişiklik gösterir. Genelde gençlik yaşlarında artan miyop numarası, 25-30′lu yaşlardan sonra zamanla düşmeye başlar ve başladığı numaraya kadar geriler. Bu sebepten göz numarası her arttığında endişelenmeye gerek yoktur.

Miyop kişilerin gündüz görüşleri gece görüşlerinden daha iyidir. Sebebi göz bebeği gündüz ışıkla beraber kapandığından göze giren bulanık ışık oranı azalır, bu yüzden miyop kişiler gözlerini kıstıklarında net görüş elde ederler. Aynı şekilde gözlüğü olmayan bir miyop kişi, kağıda iğne ile delik açarak uzağa bakmak suretiyle okuyamadığı yazıları, göremediği cisimleri net görebilirler.

Categories: Genel, Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.