Presbiyopi

Presbiyopi

Gözlerimizin içindeki mercek sekil degistirebilen bir yapiya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakina geldiginde, siserek seklini degistirebilir ve görme kalitesini arttirir. Yakin görme bu sekilde gerçeklesmektedir. Göz 40 yasindan sonra bu yetenegini yavas yavas kaybetmeye baslamaktadir Presbiyopi 40 yaşından itibaren yakını görememe sorunudur. Presbiyopi tedavisi yakın gözlüğüyle, uzak yakın bir arada progressive gözlüklerle ve progressive lenslerle yapılabilir.

Tedavi ürünlerinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

Monofokal Gözlükler: Reçetenizin “yakın” kısmındaki numaralarla yapılan gözlüktür. Yakında yalnızca bir mesafeyi net gösterir. Genç presbiyoplarda kullanımı başlarda basittir. Fakat yaş ilerledikçe görüş alanı darlaşır.

Bifokal Gözlükler: Reçetenin “uzak” kısmındaki numaraların üzerine “yakın” değeri yarım ay şeklindeki bir mercekle eklenir. Bir tek gözlükle hem uzak hem de yakın mesafede görüş sağlanmış olur. Eski bir teknolojidir, görüntüde ani geçişler kullanıcıyı yorabilir, estetik değildir.

Progressive Gözlükler: Reçetenin “uzak” ve “yakın” değerleri bir tek camda birleştirilerek, uzaktan yakına kadar olan tüm numaralar yumuşak bir şekilde serpiştirilir. Bu sayede hem uzağı hem yakını hem de ara mesafeyi net görebilirsiniz. 2 gözlük taşıyanlara, bilgisayar kullananlara, araç sürenlere kısacası aktif bir yaşama sahip tüm presbiyoplara progressive camları önerilir. Free-form gibi gelişen gözlük camı teknolojileri sayesinde progressive camlar ölü alanlardan arındırılmış, daha keskin görüş sağlayan ideal camlar haline dönüşmüştür.

Ofis Camlı Gözlükler: Progressive cam mantığıyla üretilen, ara mesafe ve yakın mesafesi arasında daha geniş bir koridora sahip bir ara üründür. Ofis ortamında ve daha fazla yakın görüş gerektiren mesleklere mensup presbiyoplar tarafından kullanılır.

Progressive Lensler: Fresnel prizmasından esinlenilerek, göz bebeğinin açılıp kapanması temel prensibine dayalı üretilmiştir.  Göz bebeğimiz uzağa bakarken büyümektedir bu yüzden lensin büyük çapı uzak görüşü içindir. Yakına bakarken küçülen göz bebeği, küçük çaptaki akomodasyon diyoptirisiyle karşılaşacağından net görüş sağlar. Doğal görüntü elde edilebilir. Ani ışık değişimlerinde uzak görüşünde küçük sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Categories: Genel, Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.