Renklendirilmiş Camlar

Renklendirilmiş Camlar

 

Binlerce renk çeşidi olabilir. Deneme yöntemiyle kullanıcı kendine özel renk çıkarabilir. Renklenme sadece güneş gözlüklerinde olmaz , genel olarak bütün camlara uygulanabilir. Bina içerisindeyken hafif renklenme florasan ışınlarının parlaklık etkisini azaltır. Güneş gözlüklerinde koyu renklendirme UV koruma ile birlikte kullanılır. Organik gözlük camlar, sıcak renklendirme tekniği ile hafif renk verilebilir. Solüsyonun içerisinde ne kadar tutulursa o kadar koyu renklendirme elde edilir.

Mineral gzlk camları iki trl renklenir:
retimden direkt renkli cam olarak ıkarmak.
zel bir vakum kabında renklendirme yapılarak.

Yksek kırılma indeksli camlar Standart camların kırma indeksi n=1.512 dir. Bu camlar bugn bile ok tercih edilen ve kullanılan camlardır. Optik sanayinin en kolay ve en ucuz temin edebildiği bu hammadde ,aslında kk diyoptriler iin idealdir.

Ancak miyop , hipermetrop , astigmat veya bunların kombinasyonları 2 diyoptriyi getiğinde , camın kenarlarındaki veya ortasındaki kalınlık estetik olarak sorun ıkarttığı gibi , ağırlık da gzlğn konforunu azaltır. Bu durumda high indeks denilen ve kırma indeksi 1.6 veya 1.7 hatta 8 diyoptriyi geen grme kusurlarında n= 1.9u bulan zel high index gzlk camları kullanılır. Camın kırma indeksi ykseldike , kenar ve orta kalınlıklar , ağırlık azalır. Uygun ve fazla byk olmayan ereveler tercih edilerek kalınlık ve ağırlıktan daha fazla korunabilir. Uygun cam ve ereve ile 8 diyoptri miyop camın kenar kalınlığı 2 diyoptri bir crown camın kenar kalınlığına indirgenebilir. Byle bir gzlk gn boyu rahatlık sağladığı gibi , kullanan kişiye de yksek diyoptrili gzlklerin dezavantajlarından ve kalın camlı gzlk kompleksinden kurtarır.

Hipermetrop camlarda orta kalınlık , hem camın kırma indeksine hem de apa bağımlıdır. ap kldke cam incelir. orta kalınlığı minimuma indirgenmiş yksek kırma indeksli bir hipermetrop cam , aynı diyptrideki bir crown cama gre daha estetik grnşl , daha hafif ve gz bytme etkisi daha azdır.

Astigmatik camlar , ya miyop karekterli ya da hipermetrop karekterlidir. Bu camlar ereveye monte edilirken , reetede bildirilen aks derecelerine gre ereveye yerleştirilirler. Sıfır dereceden 180 dereceye kadar belirtilen astigmat aksların 180 derece ve civarında olanlarına horizantal , 90 derece ve civarında olanlara vertikal , bu iki derece arasında kalanlara da oblik astigmat denir.

Miyopluk astigmat gzlk camlarında , yani konkav astigmat camlarda 180 derece civarında aksların montajı daha kolaydır. Bunların erevedeki duruşu daha esnektir. nk, her iki trde de kalınlığı oluşturan kısımlar camın st ve alt blgelerinde yer almış , montaj anında da genellikle bu duruma uygun seilen dikdrtgen veya elipsoid bir erevede bu kalınlıklar kesilerek giderilmiştir.

Mineral camların high indeks trleri olduğu gibi, organik camların da high indeks trleri vardır. Mineral camlarındakine ulaşmasa bile , n= 1.6 indeksli organik camlar 6 diyoptriye kadar tavsiye edilebilir. Organik cam imal eden firmalar curve azaltarak (flat) ve camı ASFERİK işleyerek de inceleği sağlamaktadırlar. Kullanılan hammadde , camın işlenişindeki farklılık , organik camın imalatında karşılaşılan zorluklar ve rizikolar , bu camların fiyatını crown camlara gre arttırmaktadır ama bunun yanında sunduğu konfor ve avantajlar yine de tercih edilmelerine sebep olmaktadır.

İnceltilmiş Mineral Cam zellikleri:
İnce
Ağır
Kolay izilmez
Kırılgan
Transperensi mkemmel
Yansıması minimum
Kolay buğulanır
Kolay toz tutmaz
zel silme bezi ile temizlenir
Birok kimyasal maddeden etkilenmez
Sıcaktan etkilenmez
Montaj riski fazla
UV ışınlarını kısmen geirir
Zamanla transperensi değişmez
Zamanla ap ls değişmez
Ancak zel siparişle renk verilir
Ancak kahverengi tonlarında renklenir
Kırma indeksi yksek
Fiyatı organik high indekse gre daha ucuz
Tek cam değiştirilmesi halinde renk, reflection, farkı olmaz

İnceltilmiş Organik Cam zellikleri:
Yksek diyoptrillerde % 10 civarı Daha kalın
Hafif (yarı yarıya)
Kolay izilmez ( mineral kadar sert değil)
Kırılmaya dayanıklı
Transperensi iyi
Yansıma minimum
Kolay buğulanmaz
Kolay toz kapar (elektrostatik nedenle)
zel silme bezi ile temizlenir.
Bazı kimyasal maddelerden etkilenir
Sıcaktan ( 60 0 nin stnde )etkilenir
Montaj riski azdır
UV geirmez
Zamanla transperensi değişir
Ancak zel siparişle renklenir
Her renk yapılabilir
Kırma indeksi Yksek
İnceltilmiş mineral cama ve numara farklarına gre % 20-25 daha pahalı
Sonradan imal edilen camı rengi ,reflektionu ,kalınlığı ilk camdan farklı olabilir.

ok odaklı-multifokal camlar
Genellikle 40 yaşından sonra gzn yakın mesafeye uyum zorluğu başlar ve yaşla orantılı olarak uyum problemi de artar. Presbiyobi olarak adlandırılan bu fizyolojik olgu , hem uzak kırma kusuru olanlarda , hem de emetrop denilen ve hibir kırma kusuru olmayanlarda meydana gelebilir. Presbiyobi geliştike single vision denilen tek odaklı yakın gzlklerin kullanımı zorlaşır. Hele uzak grş uzak gzlğ ile , yakın grş yakın gzlğyle sağlamaya alışan kişilerin , gnlk yaşamları ve aktiviteleri gzlk takıp ıkarmakla kısıtlanır; dikkat dağılır , gzlkle meşgul olmaktan dolayı sakarlık artar.
Emetrop gzlerde 40 yaşlarında + 0.75 veya +1.00 civarındaki hipermetrop diyoptri, zellikle uzun sreli okumaları kolaylaştırır. ıplak gzle bir saati geen okumalarda gzlerde yanma hissi , sulanma , uyku belirir . Gz aşırı uyum yapmaya zorlamak , gz hastalıklarına da zemin hazırlar.

Okuma anında gze direkt gelmeyen endirekt ve yeterli bir aydınlatma kullanılmalı ve okunacak zemini bu ışığa dik getirmeye zen gstermelidir. Gz ile okunan cisim arasında , yazının byklğne gre mesafe olmalıdır. Bu mesafe 30 ile 50 cm arasında olmalıdır. İdeal okuma mesafesi kabul edilen 35-40 cm , bazen gazete gibi geniş aılım gsteren şeylerde gzden uzaklık u noktalarda 50 cm yi bulur.

Bifokal gzlk camı
Bilinen en eski multifocal camdır. İki blml bir cam şeklidir. Yuvarlak(round), boydan boya(executive), dz(straight), kurveli(curve) sepmentli olan trleri vardır. Daha yksek kırma indeksli camın uzak dyoptiriyi ihtiva eden ana gvdeye gmlmesi esasına gre imal edilir. Alt kirpik hizasına takılan yarım gzlk, uzak grşe fazla engel olmazken ilerleyen yaşlarda +2.00 dyoptiriyi geen bir yakın gzlğ, ancak okuma alanı ile sınırlı kalır. Bu dyoptiriyle uzağa bakmak ve net grmek mmkn olmadığı gibi mide bulantısı yapacak kadarda kişiyi rahatsız eder. Bu glkleri ortadan kaldırmak varifocal cam kullanmakla mmkndr.

Progresif cam
Presbiyobi iin geliştirilen en yeni ve popler multifocal tr varifocallardir. Varifocal camların bu kadar ilgi grmesinin nedeni , bir yakın gzlğne veya bir bifocal gzlğe kıyasla taşıdığı stnlklerdir. Kullanıcısına 30-40 cm den başlayarak her mesafede kısıtlı da olsa grş sağlayabilmektir. stelik , grş bifocallerde olduğu gibi kesintiye uğramaz. İmalatında kullanılan yksek teknoloji nedeniyle , varifocal camların fiyatı ekonomik değildir. Camın bnyesindeki progressive değişimler , kullanıcıyı grmek istediği yere en ideal bakış ve baş pozisyonunda bakmaya zorlamaktadır. Burun ucu daima grlmek istenen yeri işaret etmelidir ki her mesafe ,her ykseklik grlebilsin .Yan bakışlar , eğri bakışlar grş azaltır veya imkansızlaştırır.

Camın tasarım felsefesinde de bu gerek vardır. Progresyen , tamamen ideal bakış aılarına gre verilmiştir. rneğin , insan gz hizasında bir yere bakarken baş dz durumda ene dz ve burnun ucu bakılan yn gsterir. Bu pozisyondaki bir insana okumak iin bir cisim verildiğinde , gzlerin aşağı bakası , okuma eylemini gerekleştirmek iin yeterlidir. Ayrıca , başı aşağı eğmek gerekmemektedir. Baş aynı durumda iken masa stndeki bir cismi grebilmek iin , gz orta mesafe kabul edilen 70-100 cm uzaktaki bir mesafeye bakar ve yine grş elde edebilir.

Kısaca , varifocal camlarda her mesafeyi grebilmek mmkndr; ancak gzn o mesafeyi grebilecek uygun pozisyonu alması gerekir. Varifocallerde alışmayı gerektiren en nemli unsur budur. Varifocal camların mineral , organik fotokromik ve high index trleri olabileceği gibi progresyonları , (geişleri ) okuma alanları farklı trleri de vardır. rneğin , kapalı mekan kullanımı iin , gnlk aktivite iin geliştirilmiş trler. Bunların bazılarında uzak grş ve bazılarında da yakın grş nemsenmiştir.Sert kaplama
Organik gzlk camların zerine yapılan aşınmaya dayanıklı kaplamadır. Organik gzlk camları mineral camlara gre daha yumuşak oldukları iin daha kolay aşınırlar. Mineral cam aşınmaya gre daha dayanıklıdır , ama daha da ağırdır ve kolay kırılır.

Anti-Refle
Camlar zerinde ışık yansıması(Reflection) oluşur. Bu bir doğa kanunudur. Bunun nedeni, ışığın havada ve camda farklı hıza sahip olmasıdır. Gzlk kullanmıyorsa, yansımalar gzlerin maruz kalmayacağı bir rahatsızlıktır. Oysa gzlk camının i ve dış yzeyinde meydana gelen yansımalar gzlk kullanan kişiyi rahatsız eden glgeler ve yan grntler oluşmasına yol aar. Işığın yansımasını ve gz kamaştırmasını nlemek iin yapılan bir kaplama trdr. Antrefle kaplama evreden gelen (neon ışıkları , sokak lambası ışıkları…) ışınların hoş olmayan yansımalarını elimine eder. Kaplamanın fiziksel zellikleri yle hesaplanmıştır ki, geri yansıyan ışık paracıkları birbirlerinin etkilerini azaltır, hatta ortadan kaldırarak camdan daha fazla ışık gemesini sağlarlar. Kaplamanın kalitesi arttıka bu etki artar. Kaplamanın trne gre cam zerinde etkisi azalmış beyaz ışığın mavi, viyole, gold, yeşil refleleri vardır. Cam hafif eğilerek bu refleler grlr hale gelir.

Btn organik ve mineral gzlk camlarına uygulanabilmektedir. zellikle organik camlar ok kolay izilebileceğinden, antrefle kaplı olmayan gzlk camları da gece grş azaltıp araba kullanmayı zorlaştıracağından gzlk camlarının antrefle kaplı olarak kullanılması nemle tavsiye edilir. Camlar yumuşak bir bezle silinmeli, kışın radyatr zerine ya da araba iinde aıkta bırakılmamalıdır.

Hydrophobic (su tutmama) kaplama, cam yzeylerinde su kalmasını ortadan kaldırdığı gibi, kirlenmeye karşı da bir nlem olup, cam kirlendiğinde de kolayca temizlenmesini sağlar.

Prizmatik camlar
Gzn hareketi 6 adet kas hareketi ile sağlanır . Eğer kaslar birlikte hareket etmezlerse gzde şaşılık meydana gelir .Bir gz herhangi bir cisme odaklaştığında diğer gz bu gze yaklaşır veya uzaklaşır. Bunun neticesinde de ift grme meydana gelir . Şaşı olan gz tembelleşir ve grme oranı diğer gze gre azalır. Gzlerin beraber hareket etmelerini sağlamak iin de normal camlarla bağlantılı olarak prizmatik camlar kullanılır

Categories: Göz Sağlığı

Write a Comment

Only registered users can comment.